Zaburzenia snu – Kiedy liczenie baranów nie pomaga

listopad 8, 2018

Kiedy „liczenie baranów” nie pomaga. Sprawdź jak walczyć z zaburzeniami snu.

Sprawdź jak walczyć z zaburzeniami snu

Znasz te chwile kiedy nie możesz zmrużyć oka, a w głowie pędzą myśli na temat spraw z poprzedniego dnia, jak i tych, które czekają Cię jutro? Albo, gdy budzisz wcześniej niż planowałeś, choć spokojnie mógłbyś jeszcze pospać? Problemy ze snem dotyczą według różnych szacunków, nawet 30% Polaków. Życie na wysokich obrotach coraz częściej odbija się na jakości naszego snu, nomen omen – spędza nam sen z powiek. Na szczęście istnieją metody, które możesz zastosować, po to by spać zdrowo. Poniżej kilka z nich.

Oddychaj na zdrowie

Istnieje wiele technik oddychania, których zadaniem jest przenieść nas w stan relaksacji. Jedną z takich technik jest metoda „4-7-8”autorstwa doktora Andrew Weil z Uniwersytetu. Na czym ona polega? To proste: wdychamy powietrze przez 4 sekundy, wstrzymujemy oddech na 7 sekund, następnie wydychamy powietrze przez 8 sekund. Sekwencję powtarzamy 4 razy. Ćwicząc oddech pamiętamy o zamknięciu oczu i o tym aby czubek języka dotykał podniebienia. Dzięki temu ćwiczeniu oddech staje się wolniejszy, a mięśnie rozluźnione.

Trening Jacobsona

Trening Jacobsona to popularny trening zwany także progresywną relaksacją mięśni, który polega na naprzemiennym napisaniu i rozluźnianiu mięśni. Jacobson był zdania, że długotrwałe napięcie mięśniowe skutkuje reakcjami somatycznymi. Metoda Jacobsona, podzielona jest na 6 części, a zaczyna się od rozluźnienia mięśni rąk i nóg. Efekty stosowania relaksacji metodą Jacobsona to: poprawa koncentracji, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz poprawa jakości snu. Na youtube znajduje się wiele wersji treningów Jacobsona, wybierz jeden z nich i śpij dobrze.

Moc rutyny

Lekarze radzą by trzymać się określonego harmonogramu jeśli chodzi o porę kiedy kładziemy się spać i kiedy wstajemy. Staraj się jeść maksymalnie 3 godziny przed snem, a do tego unikaj kawy, mocnej herbaty i napojów energetycznych. Uważać musimy także z alkoholem, który czasem pomaga zasnąć, ale pogarsza jakość snu i może prowadzić do wybudzeń. Przed snem ogranicz także oddziaływanie tzw. światła niebieskiego, które emitują komputery czy telewizory. Warto o tym pamiętać, bo pracując przy sztucznym świetle i tak zaburzamy swój rytm dobowy. Przed snem lepiej postawić na muzykę relaksacyjną lub książkę.

Sprawdzone sposoby, które pomagają zasnąć to także regularny wysiłek fizyczny, wystarczy nawet codzienny spacer. Wysiłek fizyczny pozwala bowiem pozbyć się hormonów stresu, które buzują w naszym organizmie po intensywnym dniu.

Zaburzenia snu, to nie tylko problemy z zasypianiem, ale też wybudzanie się w nocy. W takich przypadkach specjaliści doradzają, aby wstać z łóżka, usiąść wygodnie np. w fotelu i poczytać niezbyt wciągającą książkę. To zdecydowanie lepsze, niż pozostawanie w łóżku i lęk przed tym, że do rana nie zmrużymy oka. W walce z bezsennością warto także pamiętać o tym, aby w czasie dnia pracy wygospodarować czas na relaks. Na to bowiem, jak śpimy pracujemy cały dzień, trochę według starego porzekadła – jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

Autor: Małgorzata Jastrząb

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), czytaj więcej.