Sport w firmie. Jak budować ducha pozytywnej rywalizacji i promować sport w firmie?

sierpień 28, 2018

Promowanie sportu wśród pracowników niesie za sobą wiele korzyści. Przedsiębiorstwa na całym świecie inwestują w świadczenia pozapłacowe, aby zmotywować zatrudnione osoby do aktywności fizycznej, dlatego jednym z najpopularniejszych benefitów są obecnie karty sportowe. Innowacyjne firmy idą jednak o krok do przodu, wprowadzając zdecydowanie bardziej angażujące metody, które pomagają także zintegrować oraz motywować swoich pracowników. W tym wpisie dowiesz się, jak jako pracodawca możesz przyczynić się do promowania sportu w firmie, a także jak zbudować wśród swoich podwładnych ducha pozytywnej rywalizacji.

Promowanie sportu w firmie – dlaczego warto?

Promowanie sportu w firmie - dlaczego warto?

Według raportu „Sport w rodzinach” opracowanego przez Santander Consumer Bank, uprawianie sportu deklaruje niemal 70 proc. Polaków. Jako innowacyjny pracodawca musisz zdawać sobie sprawę, że aktywność fizyczna ma duży wpływ nie tylko na zdrowie, ale także cały rozwój człowieka. Uczy wytrwałości, determinacji i dyscypliny. Kształtuje odwagę i pewność siebie, a także propaguje odpowiednie postawy wobec innych. Dzięki uczestnictwu w różnego aktywnościach sportowych ludzie nabierają cech i umiejętności, potrzebnych także w innych sferach życia. Co więcej, stają się szczęśliwsi, a nie da się ukryć, że to właśnie szczęśliwi pracownicy są najbardziej wydajni i produktywni.

Warto podkreślić, że najwięcej korzyści może nieść za sobą gra zespołowa. Dzięki niej ludzie uczą się współpracy oraz zdrowej rywalizacji. Szybciej integrują się z innymi ludźmi z drużyny i nawiązują nowe przyjaźnie. Są bardziej otwarci i pomocni w stosunku do innych.

Promowanie sportu to nieodłączny element idei corporate wellness, która poprzez dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, przyczynia się do poprawy wyników finansowych na wielu płaszczyznach całej organizacji. Wspieranie sportu to zdecydowanie dobra inwestycja w rozwój zmotywowanych, zaangażowanych i zadowolonych ze swojego codziennego życia ludzi. Osoby, które lubią swoją pracę, osiągają lepsze wyniki, a także dłużej pracują w danej firmie. Dla ciebie jako pracodawcy istotnymi korzyściami są w tym przypadku także m.in. zmniejszenie kosztów absencji oraz mniejsza rotacja pracowników. Propagowanie sportu to także poprawa wizerunku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz danej organizacji. Pracodawca, który dba o zdrowie swoich pracowników jest przez nich lepiej postrzegany, a także szybciej znajduje nowych kandydatów do pracy.

Promowanie sportu przez zastosowanie grywalizacji

Karty sportowe są bez wątpienia dobrą inwestycją jeśli chodzi o wybór benefitów pozapłacowych. Jednakże samo zapewnienie darmowego wstępu do obiektów sportowych może nie wystarczyć, aby zmotywować pracowników do aktywności fizycznej. Dlatego właśnie innowacyjne przedsiębiorstwa sięgają po inne metody, takie jak grywalizacja.

Grywalizacja przypomina stare i sprawdzone mechanizmy motywowania pracowników, takie jak wyznaczanie „pracownika miesiąca” czy premie uznaniowe, ale stosuje do tych samych celów zupełnie nowe, innowacyjne techniki i narzędzia. Nie ma bowiem nic lepszego niż wprowadzenie mechanizmu zdrowej rywalizacji, który może zdecydowanie zwiększyć zaangażowanie pracowników w różnego rodzaju aktywności.

Skuteczność zastosowania mechanizmów grywalizacji wynika z ludzkiej natury – dążenia samodoskonalenia i chęci bycia najlepszym. Większość z nas lubi konkurować z innymi i nie ma w tym nic złego, jeśli robimy to w celu sprawdzenia i porównania swoich umiejętności. Daje nam to motywację do ciągłego rozwoju oraz poprawy swoich osiągnięć i wyników.

Nie da się ukryć, że to właśnie szczęśliwi pracownicy są najbardziej produktywni. Dzięki zastosowaniu mechanizmu grywalizacji, pracodawcy są w stanie sprawić, że praca w ich firmie staje się przyjemniejsza. Grywalizacja to bowiem pokazanie czynności, które z założenia wydają się nieprzyjemne w zupełnie nowym świetle. Dzięki niej przykre obowiązki stają się ciekawym wyzwaniem i zabawą, a ludzie zaczynają inaczej je postrzegać i bardziej się w nie angażować.

Uczestnictwo w grach ma także pozytywny wpływ na działanie mózgu i sprawia, że człowiek staje się bardziej wydajny. Dzięki temu, że zapewnia pracownikom dużo rozrywki i pozytywnej energii, ma tak ogromny wpływ na ich zaangażowanie w to, co robią. Liczne badania wykazują bowiem, że kiedy jesteśmy podekscytowani i zaangażowani, nasz mózg uwalnia dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Warto dodać, że podobnie jak w przypadku wprowadzenia w organizacji tytułu “pracownika miesiąca”, możliwość osiągnięcia najlepszych wyników w firmie, a także otrzymania za swoje zaangażowanie wyznaczonej nagrody jeszcze bardziej uatrakcyjnia grę i daje pracownikom kolejny motywator do działania.

Jak wykorzystać mechanikę grywalizacji w celu promowania aktywności fizycznej wśród pracowników?

Jak wykorzystać mechanikę grywalizacji w celu promowania aktywności fizycznej wśród pracowników?

Omówiliśmy już, jak duże znaczenie w prawidłowym działaniu firmy ma propagowanie sportu wśród pracowników, a także zastosowanie mechanizmu grywalizacji. A jak można połączyć te dwie kwestie i poprzez zastosowanie elementów grywalizacji zaangażować pracowników do aktywności fizycznej? Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym będziesz w stanie skutecznie promować sport i zbudować w swojej firmie ducha pozytywnej rywalizacji.

1. Motywuj

Na początku powinieneś zastanowić się, jak możesz w pełni wykorzystać mechanizm grywalizacji w promowaniu aktywności fizycznej wśród pracowników. Początkowo może okazać się, że nie każdy z nich będzie zainteresowany rywalizacją o najlepszy wynik. Warto więc motywować nie tylko nagrodami dla najlepszych, ale doceniać każdą jednostkę i jej indywidualne wyniki. Jak to zrobić? Świetnie sprawdzi się tu platforma Fitqbe, która wykorzystuje mechanizm grywalizacji do budowy zintegrowanego programu benefitów pozapłacowych. Jak to działa? Za spalone kalorie pracownik otrzymuje punkty, które później może wymienić na określony przez pracodawcę budżet, a następnie wydać go na wybrane przez siebie benefity pozapłacowe.

2.Wybierz rodzaj rywalizacji

Każdy sposób na spalanie kalorii jest dobry, jednak jako organizator całej akcji promującej sport możesz określić, jaka aktywność fizyczna będzie obiektem rywalizacji wśród Twoich pracowników. Najlepiej sprawdzą się tu trzy rodzaje rywalizacji: bieganie, jazda rowerem lub liczba przebytych kroków. Aktywności te są łatwo mierzalne i wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, aby codziennie monitorować i zapisywać wyniki poszczególnych osób.

3.Daj możliwość wyboru

Dlaczego coraz więcej pracodawców decyduje się na wprowadzenie w swoich firmach systemów kafeteryjnych? Ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że każdy pracownik jest inny, ma inne cele i potrzeby. Dlatego też dają zespołowi możliwość wyboru tego, co dla nich najważniejsze. Tak samo jest z nagrodą – najlepiej sprawdzi się taka, którą pracownik sam będzie mógł sobie wybrać. Przykładowo, osoby zatrudnione w firmach korzystających z platformy Fitqbe zebrane za spalone kalorie punkty mogą wydać na zakupy z dziedzin takich jak m.in. kultura i rozrywka, sport, restauracje i catering, zakupy, odzież, zdrowie i medycyna czy też suplementy i odżywki.

4.Wykorzystaj elementy CSR

Czy poza wspomnianą w poprzednim punkcie możliwością wymiany zebranych punktów na świadczenia pozapłacowe, możesz zrobić coś jeszcze? Jak możesz zmotywować pracowników do zaangażowania w aktywności sportowe, a tym samym zbudować wizerunek innowacyjnego i zaangażowanego pracodawcy? Daj swoim pracownikom możliwość wspierania akcji charytatywnych.

Platforma Fitqbe umożliwia wymianę punktów na wybrane przez pracownika lub pracodawcę szczytne cele. Wygląda to w ten sposób, że pracodawca ustala dolną i górną granicę kwoty, którą może przekazać pracownik, a następnie wybiera fundację czy też inne cele charytatywne, które będą wspierane. Dodatkowo pracownicy mogą proponować miejsca, na które chcieliby przeznaczyć zebrane środki. Pomoc innym ludziom to bez wątpienia ogromny motywator do działania, który zachęci do aktywności fizycznej nawet tych, których początkowo ciężko było do tego przekonać. Świadomość, że wysiłek wszystkich pracowników może nieść za sobą dobro w postaci pomocy potrzebującym sprawi, że będą się nawzajem wspierać i motywować do osiągania jak najlepszych wyników.

5.Pozwól śledzić wyniki innych graczy

Udostępnij swoim pracownikom narzędzie, dzięki któremu będą mogli w prosty sposób sprawdzać swoje osiągnięcia, ale także wyniki innych graczy. To da im dodatkowego “kopa do działania”, ponieważ będą chcieli ścigać się o jak najlepsze osiągnięcia i wypaść jak najlepiej na tle innych zawodników. Świadomość, że ktoś inny może sprawdzić ich rezultaty wpłynie na nich motywująco i nawet ci najmniej zaangażowani nie będą chcieli zostawać w tyle za resztą.

6.Zbuduj zgraną, wspierającą się drużynę

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z budowania ducha pozytywnej rywalizacji w firmie jest integracja pracowników. Możesz organizować zarówno indywidualne, jak i grupowe rywalizacje. Jeśli Twoim celem jest zbudowanie zgranego, wspierającego się zespołu – warto zastanowić się nad zorganizowaniem rywalizacji, gdzie zmierzą się ze sobą grupy złożone z członków poszczególnych działów firmy. Jeśli natomiast wolisz, by Twoi pracownicy poczuli jedność z całą firmą – wówczas możesz zgłosić swoją firmę do rywalizacji między firmami. Takie rozwiązanie oferuje platforma Fitqbe – organizator Fitqbe Sport Challengesportowego wyzwania dla firm, które zapewnia pracownikom niepowtarzalną możliwość podjęcia sportowej rywalizacji z drużynami z innych organizacji i budowania własnej zintegrowanej firmowej drużyny w kilku wybranych dyscyplinach.

Jak promować sport w firmie?

W dzisiejszych czasach każdy innowacyjny pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że największą wartością jego firmy są ludzie. Dlatego właśnie warto inwestować w rozwiązania, które zadbają o zdrowie i dobre samopoczucie personelu, co bez wątpienia przełoży się na poprawę wyników finansowych całej firmy.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), czytaj więcej.