Karty sportowe dla pracowników – przegląd

sierpień 20, 2018

Benefity pozapłacowe są niezwykle skutecznym sposobem motywowania pracowników. Według raportu firmy Sedlak & Sedlak “Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2018 roku” najpopularniejsze z nich to karty sportowe. Jeśli Ty także chciałbyś wprowadzić je w swojej firmie – zapoznaj się z najlepszymi tego typu produktami na polskim rynku.

Okiem pracodawcy

Pracodawcy, chcąc zatrzymać w firmie najlepsze talenty, coraz częściej decydują się wprowadzać dodatkowe świadczenia pozapłacowe, których celem jest nie tylko zwiększanie zaangażowania pracowników, ale i wsparcie dla aktywności budujących zdrowie i kulturę psychofizyczną zespołu. Świetnie sprawdzają się tu karty umożliwiające korzystanie z różnego rodzaju obiektów sportowych, takich jak siłownie, baseny czy kluby fitness. Zdarza się, że są one w pełni finansowane przez pracodawcę, jednak najczęściej firmy decydują się na opcję umożliwiającą pokrycie części kosztów związanych z wykupieniem takiej karty.

[ Sprawdź też: Benefity pozapłacowe 2018 ]

Jak wynika z raportu firmy Sedlak & Sedlak w bieżącym roku aż 46,5% pracowników korzysta kart sportowych. Są to głównie duże i średnie przedsiębiorstwa, jednak coraz częściej decydują się na nie także i mniejsze firmy. Cena tego typu świadczeń pozapłacowych zależy od wielkości firmy – im większa liczba pracowników, tym lepsza cena dla pojedynczego użytkownika.

Co więcej, istnieje także możliwość objęcia tym benefitem członków rodzin zatrudnionych osób. Jeśli dana firma nie oferuje takiego rozszerzenia, pracownicy mają zazwyczaj szansę zgłosić do programu daną osobę na własny koszt. Ze względu na fakt, że nadal jest to grupowy zakup, rozwiązanie to jest o wiele bardziej atrakcyjne niż w przypadku kupna indywidualnej karty.

Warto podkreślić, że dofinansowanie kart sportowych nie podlega składkom ZUS, a w sytuacji, kiedy firma ponosi koszty ze środków obrotowych, wydatek ten podlega ozusowaniu oraz opodatkowaniu. Jak podkreśla Dyrektor Izby Skarbowej: wydatki na rzecz pracowników w postaci zakupu świadczeń sportowych (karnety na siłownie i karty multisport) ponoszone przez pracodawcę ze środków obrotowych są pośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością. Korzystanie przez pracowników z tego typu świadczeń służy integracji i poprawie komunikacji wewnętrznej pracowników, sprzyja zwiększeniu wydajności i efektywności pracy, zintegrowaniu pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji przekłada się na wysokość osiąganych przez spółkę przychodów. Należy więc uznać, że zachodzą przesłanki uprawniające do zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.” (źródło: https://www.podatki.biz )

Dodatkowym aspektem oferowania kart sportowych jako benefitu pozapłacowego jest element wizerunkowy. Firma tworzy miejsce pracy przyjazne pracownikom, w którym dba się o ich zdrowie, kondycję oraz rozwój pozazawodowych pasji, a tym samym kreuje swój wizerunek jako pracodawcy zaangażowanego, zainteresowanego rozwojem i samopoczuciem swojego personelu. Doświadczenie rekruterów pokazuje, że tak kształtowany employer branding ma znaczący wpływ na znalezienie nowych kandydatów do pracy i buduje trwałe przewagi konkurencyjne na trudnym rynku pozyskiwania pracownika. Ponadto, przekłada się wprost na wzrost motywacji, satysfakcji i zaangażowania zatrudnionych już osób i zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego. Zwiększa także lojalność pracowników oraz oddala ich myśli o ewentualnej zmianie pracodawcy.

Przegląd dostępnych na rynku pracowniczych kart sportowych

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych ofert dla firm, chcących wprowadzić benefity wspierające zdrowie fizyczne swoich pracowników. Poniżej znajdziesz opis najpopularniejszych platform z tradycyjną ofertą kart sportowych oraz innowacyjne podejście do promocji kultury fizycznej angażujące dodatkowo elementy społecznościowo-grywalizacyjne. Sprawdź, która z tych opcji najbardziej pasuje do Twojego przedsiębiorstwa.

MultiSport od Benefit Systems

Jedną z najpopularniejszych kart sportowych, oferowanych pracownikom jest MultiSport stworzona przez firmę Benefit Systems. Umożliwia dostęp do ponad 4000 obiektów sportowo-rekreacyjnych w 650 polskich miastach. W ofercie jest ponad 25 zajęć oraz dyscyplin sportowych do wyboru. Posiadacze karty mogą skorzystać z szeregu zajęć, takich jak m.in. siłownia, aerobic, basen, sauna, sporty walki, ścianka wspinaczkowa, park linowy, spinning czy squash.

Benefit Systems w swojej ofercie ma kilka produktów do wyboru. Wśród nich znajdują się karty: MultiSport Plus, MultiSport Classic, MultiActiv, MultiSport Senior (dla osób powyżej 60 roku życia), a także kilka rodzajów kart sportowych dla dzieci pracowników.

Karta MultiSport jest imienna, co oznacza, że należy ją podpisać i okazać za każdym razem, kiedy dana osoba chce skorzystać z usług wybranego obiektu. Koszt związany z jej wykupieniem finansują w częściach pracodawca i pracownik. Karta jest dostępna tylko dla osób zatrudnionych w firmach, które korzystają z oferty Benefit Systems, w związku z czym nie ma możliwości wykupienia jej indywidualnie. Bez problemu można natomiast rozszerzyć usługę, dodając członków rodziny danego pracownika.

karty multisport

goFIT i FIT&more od OK System

Kolejne popularne karty, na których zakup decydują się pracodawcy to produkty oferowane przez firmę OK System. Zapewniają one dostęp do ponad 4500 obiektów sportowo-rekreacyjnych na terenie naszego kraju. W ramach pakietu, posiadacze kart mają dostęp do 25 dyscyplin sportowych.

Dodatkowo, w ramach Pakietu Fit&More, oprócz pełnego zakresu aktywności sportowych, uczestnicy otrzymują dostęp do 60 różnorodnych usług rekreacyjno-rozrywkowych. Wśród nich znajdują się usługi z zakresu m.in. tańca (hip-hop, tango, modern jazz, pole dance), sportów walki (judo, boks, karate, muay thai), treningów (ricochet, tenis, squash, ricochet), rekreacji (joga, pilates, quigong, tai-chi), zabawy (gokarty, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, parki linowe, bilard, kręgle, gokarty) oraz regeneracji (sauny, jacuzzi, groty solne, vacu).

Kolejnym dodatkiem, a zarazem wyróżnikiem kart oferowanych przez OK System jest bezpłatny dostęp do miesięczników Men’s Health, Women’s Health oraz Runners World. Znajdują się w nich dziesiątki rozwiązań, mających na celu ulepszenie treningu, a także porady żywieniowe oraz pomysły na ćwiczenia.

Aby korzystać z usług OK System, członkowie nie muszą nosić przy sobie tradycyjnych, plastikowych kart. Firma wprowadziła bowiem możliwość rejestracji za pomocą linii papilarnych danej osoby lub przez SMS, który należy okazać przed skorzystaniem z danej usługi.

Fitqbe – więcej niż sport

Chcesz się wyróżnić na tle konkurencji? Skorzystaj z zarządzanej usługi świadczeń pozapłacowych od Fitqbe.

Platforma Fitqbe powstała z założeniem stworzenia kompleksowego narzędzia dla pracodawcy do wspierania aktywności sportowych swojego zespołu oraz dla pracownika w celu budowy przyjaznego, skłaniającego do integracji na tle sportu i wysiłku fizycznego środowiska pracy. Koncepcja korzystania z kart sportowych na platformie Fitqbe została połączona z szeregiem funkcji dostępnych dla pracowników i pracodawców, których celem jest tworzenie zintegrowanej wokół wspólnych pasji społeczności firmowej, wzajemnie motywującej się do aktywności sportowych i pozytywnej rywalizacji.

Fitqbe łączy wszystkie elementy systemu kafeteryjnego, well-being oraz CSR w jednym rozwiązaniu. Narzędzie służy do efektywnego, zgodnego z oczekiwaniami pracowników wykorzystania świadczeń pozapłacowych i skutecznego wsparcia dla rozwoju zdrowia fizycznego i psychicznego zespołu. Fitqbe to również platforma do zarządzania benefitami, która integruje się z zewnętrznymi systemami kart sportowych, kafeterii i innymi dostawcami świadczeń, które zostaną przez pracodawcę włączone do programu benefitowego,

Poza standardową usługą karty sportowej platforma Fitqbe umożliwia także wykorzystanie zyskującej szybko na popularności grywalizacji, w której przez wyzwania sportowe mogą się zmierzyć np. poszczególne działy danej firmy. Do aktywności fizycznej dodatkowo motywuje połączenie sportu z działaniami CSR i umożliwienie pracownikom uczestnictwa w akcjach sportowych wspierających wybrane cele charytatywne.

Dzięki tego typu rozwiązaniom pracodawca zapewnia nie tylko świetną zabawę, a także przyczynia się do zwiększenia integracji i zaangażowania zatrudnionych osób. Potwierdza to badanie Fitqbe, które wykazuje, że aż 51% użytkowników deklaruje wzrost motywacji do pracy po zastosowaniu rozwiązań dostępnych na platformie.

Podsumowanie

Karty sportowe wciąż zyskują na popularności, ponieważ są jednym z najtańszych (z perspektywy pracodawcy), a zarazem najbardziej atrakcyjnych (z perspektywy pracownika) świadczeń pozapłacowych. Firmy stale szukają innowacyjnych świadczeń pozapłacowych i dodatkowych benefitów chcąc wyróżnić się na tle konkurencji i sprostać presji rosnących oczekiwań pracowników.

Karty sportowe jako jedne ze świadczeń pozapłacowych bez wątpienia przyczyniają się do zwiększenia motywacji oraz zaangażowania pracowników. Podczas wyboru najlepszej opcji, warto jednak zastanowić się, która z nich zapewni firmie najwięcej korzyści, a do tego wyróżni jako innowacyjnego pracodawcę, który stara się zaspokoić wciąż rosnące oczekiwania zatrudnionych osób.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), czytaj więcej.