Docenianie pracownika: Jak robić to skutecznie?

listopad 2, 2018

Jak znaleźć skuteczny sposób na docenianie pracownika i na utrzymanie wysokiego poziomu wydajności i dobrostanu w biurze?

Pokaż pracownikom, że o nich dbasz i cenisz pracę, którą wykonują. Możesz to zrobić, dając uznanie pracownikowi, który regularnie zapewnia wysoką jakość pracy, a jednocześnie ma pozytywne nastawienie.

W tych czasach benefitem jest nie sam benefit, a zaangażowany i doceniający szef, który w tym wszystkim musi być autentyczny.

Istnieją proste i oszczędne sposoby doceniania wkładu pracownika, sprawdź nasze pomysły:

1. Napisz osobistą notatkę.

Kup kartę z podziękowaniami lub użyj papieru firmowego i ręcznie napisz notatkę, aby wyrazić uznanie dla wysiłku pracownika. Dwa zdania, w których wyróżniasz konkretne zachowania, za które dziękujesz sprawdzą się bardzo dobrze. Jeśli masz możliwość wykonania tego on-line, pamiętaj, że treść musi być indywidualna. Jeśli masz możliwość nagrodzenia jakimś benefitem takiego pracownika, skorzystaj z tej możliwości. Dzień, w którym Twój odbiorca otrzyma od Ciebie wdzięczność i nagrodę, będzie zapamiętany na długo!

2. Dziękuj instant. Zaraz po tym, jak pracownik na to zasługuje.

Jeśli chodzi o docenianie pracownika, menedżerowie często czekają na święta lub urodziny, aby podziękować pracownikom, jednak proste gesty przez cały rok mogą utrzymać morale pracowników na najwyższym poziomie. Niech Twój pracownik natychmiast się zorientuje, że jego wysiłek został zauważony i doceniony.

3. Zwiększ zakres odpowiedzialności pracownika w nagrodę za dobrze wykonany projekt.

Może to być nieformalny awans, ale nie musi tak być. Pozwól pracownikowi poprowadzić specjalny projekt, który go interesuje lub wypróbuj go w nowym zadaniu, które pomoże rozwinąć jego umiejętności zawodowe. Zwiększenie poziomu odpowiedzialności pomaga uwierzyć w siebie i pozytywnie wpływa na pewność siebie.

4. Przyznaj pracownikowi dodatkowy dzień wolny lub dodatkowy dzień pracy zdalnej.

Bilety do kina, obiady, integracje to na pewno dobry sposób na docenianie pracownika, ale dodatkowy dzień wolny jest strzałem w dziesiątkę dla wielu osób. Jak to zrobić? Ustaw pracownikowi konkretny cel, na przykład ukończenie wymagającego projektu na tydzień przed terminem, a jako nagrodę daj to co opisaliśmy wyżej .

5. Spraw, że wdzięczność będzie codziennością w Twojej kulturze organizacji.

Przyzwyczajaj menedżerów do częstego zaznaczania wdzięczności oraz gratyfikowania za ponadprzeciętne wyniki, ale pokazuj również pracownikom współpracującym ze sobą na co dzień, że warto, aby oni między sobą również wyrażali wdzięczność. Taka kultura organizacji sprawi, że pracownicy będą bardziej zadowoleni z pracy. W końcu najczęściej nie odchodzimy od firmy a od szefa 😉

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), czytaj więcej.