Innowacyjne oferty w kafeterii

sierpień 24, 2018

Jako innowacyjny i myślący przyszłościowo pracodawca, musisz zdawać sobie sprawę, jak ważne w prawidłowym funkcjonowaniu firmy jest wspieranie oraz motywowanie pracowników. Aby zatrzymać u siebie najlepsze talenty, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, powinieneś zapewnić wszelkie udogodnienia, także w postaci atrakcyjnych świadczeń pozapłacowych. Jak jednak, spośród szerokiego wachlarza benefitów, wybrać te najlepsze? Z pomocą przychodzą systemy kafeteryjne, które oferują pracownikom możliwość samodzielnego wyboru świadczenia według własnego uznania i bieżącej potrzeby.

Jak działa system kafeteryjny?

Jak działa system kafeteryjny?

Kafeteria to elastyczny, dopasowany do potrzeb pracowników system benefitów pozapłacowych. Samo słowo „cafeteria” wywodzi się z języka hiszpańskiego i oznacza samoobsługową restaurację, w której klient samodzielnie wybiera i nakłada na talerz swoje dania. Na takiej właśnie zasadzie działa system kafeteryjny – pracownik może sam decydować, z których świadczeń pozapłacowych chce korzystać. Zazwyczaj każda z zatrudnionych osób otrzymuje od pracodawcy określoną pulę punktów lub też wyznaczoną kwotę, w ramach której może dowolnie wybrać interesujące ją benefity.

W celu zapewnienia zatrudnionym osobom takiego rozwiązania, najpierw musisz się oczywiście zgłosić się do odpowiedniej firmy, oferującej systemy kafeteryjne. Następnie określasz zakres współpracy w postaci liczby pracowników, pakietu dostępnych świadczeń oraz limitu przypadającego na jedną osobę. W efekcie pracownicy uzyskują dostęp do aplikacji, za pomocą której mogą wybrać interesujące ich benefity, w zależności od przyznanego limitu budżetowego.

Aby lepiej zobrazować działanie mechanizmu, posłużmy się przykładem – jeśli nie używasz systemu kafeteryjnego i jako dodatkowy benefit wprowadzisz karty sportowe, to w takiej sytuacji otrzyma je każdy pracownik, bez względu na to, czy lubi sport i czy będzie z takiej usługi korzystał, czy też nie. Jeśli natomiast firma używa systemu kafeteryjnego, dajesz pracownikowi wolną rękę – samodzielnie może on zdecydować, czy wyznaczoną pulę budżetu woli wydać na sport, pakiet medyczny czy też bilety do kina.

Dużym wyróżnikiem kafeterii jest także elastyczność. Jeśli pracownik stwierdzi, że nie jest zainteresowany wybranym wcześniej benefitem, w dowolnej chwili może wymienić go na inny – taki, który bardziej mu się przyda. Przykładowo – jeśli jako dodatkowe świadczenie pracownik wybierze kurs języka hiszpańskiego, ale po trzech miesiącach uzna, że nie chce kontynuować nauki, wówczas może zmienić wybrany wcześniej benefit na np. lekcje tańca.

Kafeteria jako innowacyjny sposób motywowania pracowników narodził się w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać, że samo podwyższanie płac nie wystarcza w walce o najlepsze na rynku talenty. Postanowili całkowicie zmienić dotychczasową politykę wynagradzania. Obecnie systemy kafeteryjne stają się coraz bardziej popularne i stosowane są niemalże na całym świecie, w tym także w Polsce.

Dlaczego warto korzystać z systemu kafeteryjnego?

Karty sportowe dla pracowników - przegląd

Zastosowanie systemu kafeteryjnego niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

1.Elastyczność i dopasowanie do potrzeb poszczególnych osób

Bez wątpienia największą zaletą systemu kafeteryjnego jest elastyczność. Decydując się na wprowadzenie świadczeń pozapłacowych, jako pracodawca powinieneś mieć na uwadze fakt, że każdy człowiek jest inny, a co za tym idzie – ma również inne potrzeby. Zależą one od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, styl życia czy zainteresowania. Z tego względu, oferowanie pracownikom tych samych świadczeń pozapłacowych, nie zawsze okazuje się skuteczną metodą budowania ich motywacji oraz zaangażowania. To, co dla jednej osoby stanowi wręcz najważniejszy benefit, dla drugiej może okazać się zupełnie nieistotne. System kafeteryjny zapobiega takim sytuacjom i daje pracownikom wybór świadczeń, których naprawdę potrzebują.

2. Wolność wyboru

System kafeteryjny sprawia, że jesteś w stanie zaoferować pracownikom benefity w pełni dopasowane do ich realnych potrzeb i zainteresowań. Nikogo nie ograniczasz i nikomu nic nie narzucasz – każda z zatrudnionych przez Ciebie osób może samodzielnie wybrać to, co uważa za najbardziej dla siebie przydatne i korzystne. Co więcej, pracownik ma możliwość zmiany w dowolnym momencie wybranego przez siebie benefitu i skorzystania z innego świadczenia, które uzna za bardziej atrakcyjne.

3. Zwiększenie motywacji oraz lojalności pracowników

Wprowadzenie dodatkowych benefitów, a szczególnie tych, na których pracownikowi rzeczywiście zależy, ma nieoceniony wpływ na ich samopoczucie i zaangażowanie. Jest to bardzo ważne szczególnie z perspektywy młodych ludzi, tzw. pokolenia millenialsów, które dopiero wkracza na rynek pracy i – jak pokazują liczne badania – ma spore oczekiwania względem pracodawcy w aspekcie wsparcia w rozwoju pozazawodowych pasji.

Jeśli pracownicy czują, że dana firma zaspokaja ich potrzeby, wówczas chętniej angażują się w realizowane przez siebie zadania, a także odczuwają większą satysfakcję ze swojej codziennej pracy. To sprawia, że szybciej przywiązują się do pracodawcy i nie myślą o zmianie pracy.

4. Większe zainteresowanie firmą ze strony kandydatów

Informacja o tym, że dana firma oferuje system kafeteryjny ma nieoceniony wpływ na jej wizerunek, a co za tym idzie – wzbudza większe zainteresowanie osób, które potencjalnie chciałyby w niej pracować. Możliwość wyboru benefitów pozapłacowych wedle własnego uznania to bardzo atrakcyjny dodatek, który może okazać się kartą przetargową w walce o najlepsze talenty na rynku.

5. Budowa pozytywnego wizerunku pracodawcy

Pracodawca, który wspiera pozazawodowe pasje i potrzeby swoich pracowników, a do tego daje im możliwość samodzielnego wyboru tego, co dla nich najważniejsze, z pewnością szybko zyska uznanie w ich oczach. Decydując się na skorzystanie z systemu kafeteryjnego pokazujesz, że liczysz się ze zdaniem i wolą zatrudnionych przez Ciebie osób, dzięki czemu szybko zyskasz ich szacunek i lojalność. Co więcej, zdecydowanie skrócisz także barierę na linii pracownik-pracodawca, ponieważ pokażesz pracownikom, że mogą sami decydować o swoich potrzebach, a także, że w razie takiej potrzeby – ich głos zostanie wysłuchany.

6. Wyróżnienie na tle konkurencji

Mimo że z roku na rok systemy kafeteryjne wciąż zyskują na popularności, nadal większość firm nie daje swoim pracownikom możliwości dowolnego wyboru interesujących ich benefitów. Wdrożenie tego rozwiązania z pewnością da ci sporą przewagę konkurencyjną. To bardzo ważne, szczególnie w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a firmy muszą stale konkurować o to, aby przyciągnąć, a następnie zatrzymać u siebie najlepsze talenty na rynku.

7. Kontrola oraz efektywne wykorzystanie wydatków

Decydując się na wprowadzenie w swojej firmie systemu kafeteryjnego, jako pracodawca masz pełną kontrolę nad oferowanymi świadczeniami pozapłacowymi. Samodzielnie ustalasz budżet, jaki chcesz na nie przeznaczyć, a także decydujesz o wysokości pakietu benefitów dostępnych dla pracowników. Ogromną zaletą z perspektywy pracodawcy jest także możliwość dowolnego wprowadzania zmian, chociażby w kwestii wielkości pakietu oraz rodzaju oferowanych świadczeń.

Warto zwrócić uwagę, że kafeteria to także bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ dzięki zapewnieniu pracownikom wolnej ręki w doborze benefitów, masz pewność, że środki, jakie przeznaczasz na ten cel nie zmarnują się i będą wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem.

Fitqbe – więcej niż standardowy system kafeteryjny

Fitqbe - więcej niż standardowy system kafeteryjny

Fitqbe to innowacyjne narzędzie do zarządzania benefitami pozapłacowymi, które oferuje znacznie więcej niż tradycyjne, dostępne na rynku systemy kafeteryjne. Dzięki niemu nie tylko dasz swoim pracownikom wolny wybór, ale także zachęcisz ich do zaangażowania się w różnego rodzaju inicjatywy firmowe, a następnie będziesz mógł wynagrodzić ich wkład, oferując np. miesięczny budżet na zakupy.

Celem Fitqbe jest propagowanie wśród pracowników aktywności fizycznej, a także integracji z innymi członkami zespołu. Za spalone kalorie, twoi pracownicy otrzymają punkty, które będą mogli wymienić na ustaloną przez ciebie kwotę pieniężną, a następnie wydać na jeden z wielu możliwych sposobów.

Kafeteria Fitqbe składa się z trzech elementów i to od ciebie zależy, z którego skorzystasz. Pierwszym z nich są vouchery, które umożliwiają twoim pracownikom korzystanie z wybranych przez siebie benefitów. Drugim jest CRS, dzięki któremu zatrudnione przez ciebie osoby mogą przekazać uzbierane przez siebie pieniądze na cele charytatywne. Warto dodać, że to Ty ustalasz widełki kosztów, które Twoi pracownicy mogą przekazać.

Ostatnim elementem do wyboru jest gratyfikacja finansowa, czyli nic innego jak wynagrodzenie pieniężne wypłacane pracownikom za ich aktywność sportową. Jako pracodawca otrzymasz dostęp do raportów poszczególnych osób oraz uzbieranych przez nie kwot, dzięki czemu utrzymasz pełną kontrolę nad budżetem.

Fitqbe, chcąc spełnić oczekiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców, stale poszerza zakres oferowanych świadczeń, dostosowując się do dynamicznych zmian na rynku. Platforma jest kompleksowym narzędziem do zarządzania świadczeniami pracowniczymi. Integruje się z popularnymi systemami kafeteryjnymi i pozwala pracodawcy na pełną elastyczność w tworzeniu pakietów benefitów dla pracowników łącząc kafeterię z innymi świadczeniami, jak karty sportowe czy usługi typu well-being. FITQBE umożliwia pełne zindywidualizowanie oferty świadczeń dla każdego pracownika nie tylko w ramach programu kafeteryjnego, ale całego systemu świadczeń oferowanych przez pracodawcę. Dodatkowo jako jedyne narzędzie daje dostęp do pełnej wiedzy o tym, jak pracownicy korzystają z dostępnych benefitów i umożliwia elastyczne kształtowanie oferty świadczeń w zależności od zaangażowania pracownika i wyników jego pracy.

Fitqbe

Podsumowanie

Systemy kafeteryjne są coraz bardziej popularnym elementem pakietów benefitów pozapłacowych w polskich firmach. Chcąc sprostać wymaganiom dynamicznie rozwijającego się rynku pracownika, warto zainwestować w innowacyjne i nieszablonowe rozwiązania, które przyniosą szereg korzyści zarówno tobie, jak i twoim pracownikom. Dobrze zaprojektowany system kafeteryjny powinien wspierać indywidualne potrzeby każdego pracownika i oferować szeroki wachlarz świadczeń.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), czytaj więcej.