Najcenniejszym kapitałem firmy są ludzie, o których w dzisiejszych czasach trzeba się troszczyć i umiejętnie motywować do działania. Nie jest tajemnicą, że czym bardziej zgrany zespół tym lepiej i łatwiej będzie im osiągnąć założone cele biznesowe. Na dłuższą metę odgrywa to decydującą rolę w sukcesie i rozwoju Twojego biznesu. Grywalizacja obecnie stanowi kluczowy element w strategii rozwoju wielu przedsiębiorstw, gdyż koncentruje się na osiąganiu wspólnych celów.
Mechanizmy znane z gier, psychologii behawioralnej, społecznej czy poznawczej mają wiele zastosowań.
Możemy je wykorzystać w szkoleniach produktowych, przy onboardingu pracownika oraz w celu motywowania, budowania zaangażowania i integracji swojego zespołu jak i całej firmy.
Implementacja zabawy do firmowego środowiska powinna być przemyślana i skutkować budowaniem oczekiwanych postaw, rozwojem nowych umiejętności czy zmianą zachowań. Zmotywowany pracownik będzie wykonywał swoją pracę sumiennie i efektywnie, gdyż za osiągnięte cele zostanie nagrodzony.
Jednym z rozwiązań jest grywalizacja oparta na wyzwaniach sportowych, ponieważ rywalizujemy zarówno w sporcie jak i biznesie.
Tu i tu, zasady są podobne – powinno grać się fair play.
Poza uczciwością liczy się solidność i wola walki. Warto również dążyć do sytuacji win-win, wtedy rywalizacja staje się przyjemnością i daje satysfakcję. Sport uczy przemyślanej, a zarazem dynamicznej reakcji, co przekłada się na umiejętność zachowania się podczas kryzysowych sytuacji w biznesie. Zawsze podejmując wyzwanie chcesz wygrać, lecz każda przegrana jest ważną lekcją. Porażka pokazuje nad którymi cechami charakteru powinniśmy popracować.
Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem jest, aby grywalizacja opierała się na aktywnościach wymagających od pracowników ruchu, rozwoju umysłu oraz pokazaniu swoich pasji, które dodatkowo sprzyjają w budowaniu więzi między pracownikami.
Biznes i sport mają ze sobą więcej wspólnych cech, są m.in.:
- podejmowanie ryzyka,
- umiejętność powstania po porażce,
- ciągłe wyzwania i nieustająca nauka,
- silna wola oraz samodyscyplina,
- wytrwałość, upór oraz współzawodnictwo (konkurencja!)
Wszystkie te cechy zarówno w sporcie i biznesie zaprowadzą nas na szczyt!
Platforma Fitqbe oferuje stworzenie grywalizacji na ponad 80 różnych aktywnościach.
Dzięki tak szerokim możliwościom przygotujemy angażującą rywalizację dla różnych typów osobowości bez względu na wiek, płeć czy stosunek do sportu. Uczestnicy zabawy za przemierzone kilometry i/lub spalone kalorie zdobywają punkty w rankingu. Wystarczy zarejestrować aktywność aplikację mobilną Fitqbe lub zintegrować platformę z ulubioną aplikacją sportową i aktywność automatycznie zostanie przesłana do platformy. Uczestnicy na bieżąco mogą sprawdzać wyniki i porównać swoje osiągniecia z innymi uczestnikami. W ten sposób przy okazji budujemy zdrową kulturę organizacji i prozdrowotne postawy pracowników.
Zobacz JAK TO DZIAŁA
Co możesz zyskać dzięki wprowadzeniu grywalizacji ?
- Zadowolenie pracowników – zwiększenie ich motywacji, zaangażowania i satysfakcji z pracy.
- Zmniejszenie absencji, zwłaszcza tych krótkotrwałych.
- Mniejszej fluktuacji kadry – pracownik, który jest zadowolony rzadziej odchodzi z firmy, co zmniejsza koszty rekrutacji i szkoleń.
- Lepsza komunikacja pomiędzy pracownikami.
- Realizacja celów – pracownicy dzięki lepszej komunikacji osiągają lepiej i szybciej założone cele.
- W dłuższej perspektywie wzrost kluczowych KPI.
Grywalizacja jest nowym nieodwracalnym trendem w motywowaniu pracowników, w celu angażowania personelu do wydajniejszej i skuteczniejszej realizacji zadań.
W dobie szerokiej oferty szkoleń i warsztatów z zarządzania sobą w czasie, produktywności itp. dla pracowników stanowi ciekawe i niskobudżetowe rozwiązanie i może być docenionym przez pracowników benefitem pozapłacowym.
To co, gramy? 😊
Zobacz również artykuł Czym jest kultura organizacji?
Polecamy również książkę o grywalizacji!