Employer branding a benefity pozapłacowe: Jak zbudować markę pracodawcy?

wrzesień 25, 2018

Dbałość o employer branding to jedno z podstawowych zadań nowoczesnej, dbającej o zasoby ludzkie firmy. Jeszcze niedawno był to trend popularyzowany przez działy HR, działające w dużych, zazwyczaj międzynarodowych korporacjach. Dziś już nawet małe firmy zdają sobie sprawę, że bez pozytywnego wizerunku, nie mogą prawidłowo funkcjonować. W tym artykule pokażemy Ci, jak zbudować markę pracodawcy oraz jaką rolę mogą odegrać tu benefity pozapłacowe.

Co to jest employer branding?


Zanim jednak zaczniemy opowiadać o tym, jak zbudować pozytywny employer branding – wyjaśnijmy najpierw, co tak właściwie oznacza to pojęcie.
Termin ten został wprowadzony w 2001 roku przez firmę McKinsey. Według słowniczka pojęć portalu Marka Pracodawcy “Employer Branding (ang. budowanie wizerunku marki pracodawcy) to “wszelkie działania firmy mające na celu budowanie jej wizerunku »pracodawcy z wyboru«. Miano takiego pracodawcy otrzymują firmy, w których obecni i potencjalni pracownicy dostrzegają atrakcyjne środowisko dla rozwoju swojej kariery.” (źródło: http://markapracodawcy.pl/definicja-employer-brandingu)

Wyróżnia się dwa rodzaje budowania marki pracodawcy, definiowane jako employer branding wewnętrzny oraz zewnętrzny. Pierwszy z nich to działania skierowane do osób, które są już zatrudnionych, drugi – do potencjalnych pracowników.

Jest to zatem nic innego, jak wykreowanie spójnego i wszelkie działania mające na celu zainteresowanie, pozyskanie oraz utrzymanie w firmie najlepszych talentów na rynku. Wartość budowania wizerunku pracodawcy od lat dostrzegają szczególnie przedsiębiorstwa działające w branżach takich jak chociażby IT, gdzie zapotrzebowanie na pracowników zdecydowanie przekracza liczbę osób posiadających odpowiednie umiejętności, aby wykonywać dany zawód.

Dlaczego warto inwestować w budowanie wizerunku marki pracodawcy?

Co to jest employer branding?

Korzyści płynące z pozytywnego employer brandingu danej firmy są ogromne i zauważalne na wielu płaszczyznach jej działania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze  z nich:

Szybka i skuteczna rekrutacja – jeśli twoja firma będzie cieszyła się pozytywnym wizerunkiem, szybciej znajdziesz wartościowych kandydatów do pracy. Jeśli osoby szukające pracy będą wiedziały, że dane miejsce jest przyjazne pracownikom – chętniej złożą do niego aplikacje.

Mniejsza rotacja pracowników – jeśli pracownicy będą czuli, że dana firma spełnia ich oczekiwania, a pracodawca jest godny zaufania – nie będą rozglądać się za nowym miejscem pracy.

Większe zaangażowanie pracowników – doceniony pracownik to zaangażowany pracownik. Warto zatem dbać o to, aby zatrudnione osoby po prostu lubili swoją pracę i przełożonych. Wówczas chętniej wykonywać swoje zawodowe obowiązki, co wpłynie pozytywnie na efektywność działań całej firmy.

Przewaga nad konkurencją – jak myślisz, gdzie chętniej zaaplikuje osoba szukająca pracy: do firmy, która swój wizerunek pracodawcy opiera na wspieraniu zatrudnionych osób, czy do takiej, która w ogóle nie dba o ten aspekt? Odpowiedź jest chyba oczywista. Co więcej, jeśli twoja firma będzie dbała o obecnych pracowników, chętniej polecą ją kolejnym osobom, dzięki czemu z pewnością szybko zdobędziesz wartościowych specjalistów.

Budowanie wizerunku wiarygodnego kontrahenta – firma, która stawia na swoich pracowników to także bardziej wartościowy partner biznesowy. Jeśli dane przedsiębiorstwo szanuje ludzi, których zatrudnia, jest wobec nich uczciwe – to z pewnością można mu zaufać także w relacjach biznesowych.

Więcej zadowolonych klientów – zawsze warto pokazywać, że dana firma to nie produkt, a ludzie, którzy ją tworzą. Człowiekowi łatwiej zaufać, polubić go i zbudować relację niż w przypadku bezosobowej instytucji. Dlatego właśnie firma, której najważniejszą wartość stanowią ludzie jest bardziej atrakcyjna także z perspektywy klientów.

Dlaczego warto inwestować w budowanie wizerunku marki pracodawcy?

Jak zbudować markę pracodawcy?

Wiemy już, co to jest employer branding, a także dlaczego warto go budować. A jak pokazać, że twoja firma jest przyjazna pracownikom? Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci wykreować wizerunek pracodawcy, z którym warto związać swoją karierę zawodową.

Pokaż ludzką twarz swojej firmy

Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, w budowaniu marki pracodawcy bardzo ważne jest, aby podkreślać, że za każdym produktem czy usługą danej firmy stoją żywi ludzie i to oni stanowią jej największą wartość. W erze internetu i mediów społecznościowych, zdanie jest bardzo łatwe. Wystarczy, że zespół marketingu lub HR twojej firmy założy np. firmowe konto na Instagramie, gdzie będzie umieszczać zdjęcia z codziennego życia firmy, a także ze spotkań integracyjnych i innych tego typu wydarzeń, które pokażą, że twoja organizacja jest miejscem przyjaznym pracownikom. Dzięki temu nie tylko uświadomisz zatrudnionym osobom, że są dla ciebie ważne, ale także zachęcisz do pracy nowe osoby. Warto też dodać, że taka komunikacja w social mediach pomoże ci znaleźć kandydatów, którzy będą lepiej pasować do Twojej organizacji.

Zainwestuj w dodatkowe benefity

Jak zbudować markę pracodawcy?

Jak najlepiej udowodnić ludziom, że dany przedsiębiorca jest przyjazny pracownikom? Najłatwiej i najskuteczniej zrobić to poprzez wprowadzenie  świadczeń pozapłacowych. Dzięki nim pokażesz, że naprawdę zależy Ci na pracownikach i dbasz nie tylko o ich rozwój zawodowy, ale także wspierasz pozazawodowe aktywności. To dowód, że wychodzisz naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom zatrudnionych osób i że rzeczywiście zależy Ci na ich dobrym samopoczuciu.

Wprowadzenie dodatkowych świadczeń niesie za sobą masę korzyści, takich jak zwiększenie zaangażowania pracowników, zmniejszenie rotacji, szybsza i sprawniejsza rekrutacja, a w efekcie zwiększenie obrotów całej firmy.

Informacje o dodatkowych benefitach warto podkreślać w ogłoszeniach o pracę, ponieważ z pewnością zwiększy to atrakcyjność danej oferty, a co za tym idzie – przyciągnie wielu kandydatów.

[Zobacz też: Benefity pozapłacowe 2018]

Zwróć uwagę na ogłoszenie o pracę

Kolejnym krokiem w budowaniu pozytywnego wizerunku marki jest właśnie wspomniane wyżej ogłoszenie o pracę. Jeśli pokażesz potencjalnym pracownikom, że szanujesz ich czas i nie mydlisz im oczu banałami o “młodej, dynamicznej firmie”, a stawiasz na jasne i konkretne informacje – możesz liczyć na ich zaufanie. Warto zatem przyłożyć się do stworzenia dla kandydatów jak najdokładniejszego opisu przyszłego miejsca pracy. Idealnym wręcz rozwiązaniem, które stosowanym głównie przez firmy IT, jest podawanie widełek płacowych. Praktyka ta jest bardzo dobrze odbierana przez kandydatów, którzy – widząc takie ogłoszenie – wiedzą, że mają przed sobą ofertę od uczciwego i rzetelnego pracodawcy.

Zadbaj o candidate experience

Wszyscy ludzie, którzy biorą udział w rekrutacji do twojej firmy mają ogromny wpływ na jej wizerunek. Warto zatem zadbać o to, aby kandydaci – niezależnie od ostatecznego wyniku – wynieśli jak najlepsze wspomnienia z tego procesu. Postaw na profesjonalizm i wymagaj od działów HR, aby jak najrzetelniej wykonywali swoją pracę. Rekruter powinien być dla kandydata partnerem, który pomoże mu znaleźć idealne miejsce pracy. Powinien informować go na bieżąco o wszystkich etapach rekrutacji, a w razie odrzucenia jego kandydatury – wysłać wartościowy feedback, który pomoże mu w przyszłych rekrutacjach.

Daj pracownikowi wybór

Wróćmy do benefitów. Czy wartość oferty świadczeń pozapłacowych można jeszcze jakoś podnieść? Otóż można, a wszystko za sprawą systemu kafeteryjnego. Jeśli zdecydujesz się wprowadzić takie rozwiązanie w swojej firmie, dasz pracownikom wybór tego, co dla nich najważniejsze. Każdy z nich wybierze taki benefit, jaki najbardziej będzie mu odpowiadał, w związku z czym nie tu mowy o źle dopasowanym świadczeniu i pieniądzach wyrzuconych w błoto. A jaki ma to wpływ na wizerunek pracodawcy? Przede wszystkim udowodnisz, że liczysz się ze zdaniem swoich podwładnych i dlatego pozwalasz im na samodzielny wybór. Pokażesz, że są dla ciebie partnerami, którzy mogą sami decydować o tym, co dla nich najlepsze.

Takie rozwiązanie oferuje platforma Fitqbe innowacyjne narzędzie, które motywuje pracowników do zaangażowania w różnego rodzaju aktywności społeczności firmowej, a następnie wynagradza ich za pomocą miesięcznych budżetów na zakupy wybranych przez siebie produktów lub usług.

[Zobacz też: Innowacyjne oferty w kafeterii]

Zapewnij odpowiednie usługi well-beingowe

usługi wellbeingowe

Pamiętaj, że zdrowie i dobre samopoczucie Twoich pracowników ma ogromny wpływ na ich motywację i zaangażowanie, a co za tym idzie – efektywność pracy. Jeśli chcesz, aby dobrze wykonywali swoje obowiązki, a do tego uznali Cię za pracodawcę, któremu na nich zależy – powinieneś wprowadzić w swojej firmie odpowiednie usługi well-beingowe. Obecnie na rynku jest w czym wybierać, a jednym z najciekawszych rozwiązań na polskim rynku jest Fitqbe – platforma well-beingowa, która wprowadza elementy grywalizacji w celu budowy zintegrowanego programu świadczeń pozapłacowych. Fitqbe zapewnia dostęp do szerokiej oferty usług wpływających bezpośrednio na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia pracowników. Są to m.in. masaże w firmie, spotkania z fizjoterapeutą czy też warsztaty na temat zdrowego trybu życia.

[Zobacz też: Corporate Wellness – jakie usługi well-beingowe firmy oferują swoim pracownikom?]

Motywuj, angażuj, nagradzaj

Uatrakcyjnij swoim pracownikom ich codzienne obowiązki, wprowadzając elementy zdrowej rywalizacji. Świetnie sprawdzą się tu chociażby rywalizacje sportowe, które mogą zmotywować ich do aktywności fizycznej, a tym samym poprawić ich samopoczucie i efektywność w pracy. Jeśli dodasz do tego elementy grywalizacji, zacznie przyczynisz się także do ich integracji. A jak się do tego zabrać? Tu również świetnie sprawdzi się platforma Fitqbe, która umożliwia zorganizowanie różnego rodzaju rywalizacji np. bieganie, jazda na rowerze czy liczba przebytych kroków. Każdy pracownik dostaje dostęp do narzędzia, w którym może sprawdzić swoje wyniki oraz to, jak radzą sobie jego koledzy. Nagrodą są punkty, które można wymienić na dowolny benefit pozapłacowy z szerokiego wachlarza oferowanych produktów i usług. Ty – jako pracodawca – masz dostęp do wszelkich raportów i analiz dotyczących wyników swoich pracowników, a także automatycznego podsumowania każdego miesiąca aktywności w twojej firmie.

[Zobacz też: Grywalizacja w pracy nie tylko dla sprzedaży. Jak skutecznie integrować pracowników?]

Działaj charytatywnie

Niezależnie od tego, czym się zajmuje twoja firma – warto pokazać, że nie działa jedynie dla zysku, ale wspomaga także jakieś szczytne cele. Pomagać można na wiele sposobów, a jedno z najciekawszych oferuje Fitqbe. Platforma daje pracownikom możliwość przeznaczenia uzbieranych przez siebie punktów za zaangażowanie w aktywności firmowe, właśnie na cele charytatywne. Pracownicy mogą sami zgłaszać, gdzie chcą przekazać ich pieniądze lub wpłacić na fundację wybraną przez firmę. Za pomocą narzędzia Fitqbe, sam ustalasz górne i dolne widełki budżetu, jaki zatrudnione przez Ciebie osoby mogą przeznaczyć na wybrany cel. Wprowadzenie elementów CSR nie jest jeszcze zbyt popularne we współczesnych polskich firmach, dlatego daje dużą przewagę konkurencyjną w bitwie o najlepszy wizerunek.

Employer branding odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu całej firmy. Pozytywny wizerunek pracodawcy niesie za sobą wiele korzyści, dlatego warto o niego dbać i wprowadzić możliwie jak najwięcej rozwiązań, które mogą w tym pomóc. Jednym z najlepszych są dodatkowe benefity, które mogą być kartą przetargową w walce o najlepsze talenty na rynku.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/czym-jest-employer-branding-budowanie-wizerunku-pracodawcy/t1bg57k

http://markapracodawcy.pl/definicja-employer-brandingu/

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), czytaj więcej.