Corporate Wellness – jakie usługi well-beingowe firmy oferują swoim pracownikom?

sierpień 30, 2018

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega, jak dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ich firm może mieć Corporate Wellness. Aby przyciągnąć i utrzymać najlepsze talenty na rynku, pracodawcy muszą dbać o szczęście i zadowolenie zatrudnionych osób w niemalże każdym aspekcie ich życia. Usługi well-beingowe z roku na rok zyskują na popularności i coraz częściej oferowane są nie tylko w dużych korporacjach, ale także średnich i małych firmach. Zobacz, które z nich są obecnie najbardziej popularne.

Aby człowiek był szczęśliwy, a co za tym idzie – miał siłę i motywację do działania, musi zachować równowagę i zadowolenie na czterech podstawowych płaszczyznach życia: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej i duchowej. Dlatego właśnie dobierając usługi well-beingowe, powinieneś kierować się zapewnieniem swoim pracownikom szczęścia w każdej z nich. Oto, jakie usługi well-beingowe są obecnie oferowane przez pracodawców.

usługi wellbeingowe

Elastyczny czas pracy

Elastyczny czas pracy jest jednym z najbardziej pożądanych i popularnych benefitów pozapłacowych. Pozwala zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, czyli tzw. work-life balance. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonać zadania, na które nie moglibyśmy sobie pozwolić mając sztywne godziny pracy. Jest on szczególnie pomocny rodzicom, którym zdecydowanie łatwiej pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem. Wprowadzenie elastycznego czasu pracy to zmniejszenie absencji pracowników, ale przede wszystkim umożliwienie im lepszej organizacji dnia, co powoduje zapewnienie ich spokoju emocjonalnego i większe zaangażowanie w pracę. Ogromnym plusem tej usługi jest fakt, że tak naprawdę jako pracodawcę nic cię to nie kosztuje.

Praca zdalna

Kolejną usługą, która nie przekłada się na ponoszenie bezpośrednich kosztów przez pracodawcę, a do tego jest w stanie pogodzić życie prywatne z zawodowym jest umożliwienie pracownikom wykonywania swoich zawodowych obowiązków poza biurem. Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna i preferowana przez coraz większą liczbę pracowników. Model ten jest ekonomiczny i wygodny – pracownik nie traci czasu i pieniędzy na dojazdy, dzięki czemu może przeznaczyć je na inne cele. Ten rodzaj benefitu wymaga co prawda dużego zaufania do swoich podwładnych, ale jeśli zdecydujesz się go wprowadzić – z pewnością będzie miał bardzo pozytywny wpływ na wizerunek twojej firmy. Zwiększy przywiązanie i lojalność obecnych pracowników, a także przyciągnie wiele nowych kandydatów do pracy.

Karty sportowe dla pracowników

Zdrowie fizyczne pracowników bez wątpienia ma wpływ na ich szczęście, motywację oraz zaangażowanie w codzienne obowiązki. Dlatego też coraz więcej pracodawców decyduje się promować aktywność sportową w firmie, wprowadzając na chwilę obecną najbardziej popularne świadczenie pozapłacowe, jakim są karty sportowe dla pracowników. [ Zobacz też: Benefity pozapłacowe 2018 ] Umożliwiają one darmowy wstęp do różnego rodzaju obiektów sportowych, takich jak siłownie, kluby fitness czy baseny. W zależności od pakietu, na jaki się zdecydujesz, karty sportowe dla pracowników mogą być przez ciebie finansowane w całości lub częściowo.

[ Zobacz też: Karty sportowe dla pracowników – przegląd ]

Karty sportowe dla pracowników

Wyzwania sportowe

Na pewno słyszałeś już o wyzwaniach typu “bike2work”. Akcje te mają na celu wykorzystanie elementów grywalizacji w celu motywowania oraz budowania zaangażowania pracowników w aktywności sportowe. Ciekawe i niezwykle innowacyjne rozwiązanie oferuje platforma Fitqbe, która umożliwia tworzenie różnego rodzaju wewnętrznych rywalizacji sportowych (m.in. bieganie, liczba kroków czy kolarstwo) między indywidualnymi pracownikami lub np. działami w strukturze danej firmy. Co więcej, dodatkowym motywatorem do aktywności jest możliwość wymiany punktów za spalone kalorie na dowolnie wybrany cel – gotówkę, vouchery lub cele charytatywne. Narzędzie wychodzi naprzeciw wszystkim trendom składającym się na corporate wellness, łącząc ze sobą elementy well-being oraz CSR.

[ Zobacz też: Sport w firmie – Jak budować ducha sportowej rywalizacji i promować sport w firmie ]

Owocowe dni w biurze

Kolejnym popularnym benefitem mającym na celu poprawę zdrowia pracowników są tzw. “owocowe dni”, czyli dni tygodnia, kiedy do biura dowożone są świeże owoce dla pracowników. Akcja ma propagować zdrowe nawyki żywieniowe wśród zatrudnionych osób, a co za tym idzie – zmniejszyć absencję i zwiększyć zaangażowanie, motywację i chęć do pracy. Efekty potwierdza raport Światowej Organizacji Zdrowia, którego wyniki wskazują, że wprowadzenie zdrowych elementów do diety pracowników, zwiększa ich wydajność o nawet 20%.

Prywatna opieka medyczna

Prywatna opieka medyczna

To, co z pewnością będzie miało największy wpływ na zdrowie twoich pracowników jest prywatna opieka medyczna. Obok kart sportowych, jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wprowadzenie tej usługi niesie za sobą szereg korzyści, takich jak szybszy i łatwiejszy dostęp do nowoczesnych placówek, sprzętu medycznego, a przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów i badań diagnostycznych. Do tego dochodzi także możliwość (zazwyczaj za niewielką opłatą) objęcia opieką zdrowotną również członków rodziny pracownika. Dla ciebie natomiast istotne korzyści wynikające z wprowadzenia w firmie prywatnej opieki medycznej to m.in. budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy i przewagi nad konkurencją, zmniejszenie rotacji, absencji i strat finansowych związanych z nieobecnością pracowników, a także możliwość (zazwyczaj za niewielką opłatą) odliczenia kosztów pakietu medycznego od podatku.

Ubezpieczenie na życie

Usługą, która zapewni twoim pracownikom tzw. spokój ducha jest z pewnością ubezpieczenie na życie. Gwarantuje ono dodatkowe wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach, takich jak choroba czy śmierć bliskiej osoby. Jeżeli zdecydujesz się na to świadczenie, wówczas ochrona ta może dotyczyć zarówno twoich pracowników, jak i ich rodzin. Korzyści dla ciebie jako pracodawcy to możliwość wliczenia ceny tej usługi w koszty uzyskania przychodu, a także zwolnienie z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej.

Bilety do instytucji kultury (kino, teatr, opera itp.)

Podstawowym wyróżnikiem dobrego i innowacyjnego pracodawcy jest świadomość, że “nie samą pracą człowiek żyje”. Dlatego właśnie dużo firm w swojej ofercie ma także usługi zapewniające swoim pracownikom czystą rozrywkę. Najbardziej popularne są w tym przypadku bilety do miejsc takich jak kino, teatr, opera, czy filharmonia. Aby pracownik mógł jak najlepiej spędzić ten czas, często oferowane są podwójne wejściówki.

A jak wybrać najlepsze usługi well-beingowe?

Powyżej zaprezentowaliśmy najbardziej znane i najczęściej stosowane usługi well-beingowe oferowane przez polskie i zagraniczne firmy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że każda osoba jest inna, ma inne potrzeby, w związku z czym co innego zapewni jej wspomniany wyżej spokój psychiczny, fizyczny, emocjonalny i duchowy. A jak wybrać najlepsze usługi well-beingowe? Najlepszym rozwiązaniem będzie umożliwienie zatrudnionym osobom własnego wyboru interesujących ich benefitów. Świetnie sprawdzi się tu platforma Fitqbe, która angażując i motywując do aktywności fizycznej pozwala pracownikom na wymianę zebranych dzięki spalonym kaloriom punktów na wybrane przez siebie świadczenia pozapłacowe. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw rosnącym wymaganiom pracowników i kandydatów, którzy oczekują od pracodawców dopasowania się do ich stale rosnących a do tego jakże zróżnicowanych potrzeb.

A ty jakie usługi well-beingowe oferujesz swoim pracownikom? Które z nich sprawdzają się najlepiej?

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), czytaj więcej.