6 nieoczywistych sposobów jak wynagradzać pracowników.

marzec 19, 2019

6 nieoczywistych sposobów jak wynagradzać pracowników.

Postęp technologiczny i wszechobecna zmiana mocno wpływa na to jak żyjemy i jak pracujemy. Dynamicznie zmieniające się otoczenie, style życia i preferencje konsumentów zmuszają firmy do nieustannego poszukiwnaia nowych źródeł przewagi konkurencyjnej. Do tego potrzebują kompetentnych pracowników, którzy z kolei są coraz częściej zestresowani, przepracowani czy przeładowani nadmiarem bodźców i informacji.

By zachować interesy obu stron warto dbać o dobrą energię w firmie i wzmacniać pozytywne doświadczenia pracowników. Rynek pracy wymusza zmiany w strategii zarządzania ludźmi. Jednym z jej elementów jest dbanie o wewnętrzny employer branding, który buduje poczucie przynależności i lojalnosci. Nie od dziś wiadomo, że przyjazne miejsce pracy jest jednym z ważniejszych elementów kształtujących pozytywne doświadczenie pracownika.

I tutaj pojawiają się benefity, które połączone w systemy motywowania i wzmacniania zaangażownia idealnie wpisują się w obecne wyzwania Pracodawców. Firmy już od dłuższego czasu chcą wyróżnić się na rynku pracy wprowadzając niespotykane benefity, które zwiększają satysfakcję z pracy.

Benefity dla pracowników, nie muszą być kosztowne. Bardzo często jest tak, że to właśnie małe formy wynagradzania pracowników są bardziej skuteczne, ponieważ można je oferować częściej. A co jeśli połączyć je działaniami prozdrowotnymi za pomocą mechanizmów grywalizacyjnych? W Fitqbe pracownicy za spalone kalorie otrzymują wyznaczoną liczbę punktów, które następnie mogą wymienić na nagrody oferowane przez Pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę nieoczywistych (i niedrogich 😊) przykładów, które potraktuj jako inspirację i punkt wyjścia do stworzenia własnego katalogu dostępnego dla pracowników. Wybierz na początek, te które najbardziej pasują do kultury organizacyjnej Twojej firmy, a następnie wprowadź kolejne:

Lunch z CEO/ Członkiem Zarządu.
Możesz być zaskoczony jak wielu pracowników chciałoby skorzystać z takiej możliwości. Danie pracownikowi szansy na podzielenie się swoimi spostrzeżeniami z osobą która odpowiada za podejmowanie strategicznych decyzji w organizacji, może być ciekawym rozwiązaniem korzystnym dla obu stron.

Miejsce na parkingu na wybrany dzień.
Wszyscy znamy to uczucie, gdy potrzebujemy dostać się do pracy autem, ale wiemy, że czeka nas walka o miejsce do zaparkowania. Szczególnie jeśli mieszkamy w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie a nasza firma znajduje się w skupisku innych biurowców. Możliwość skorzystania z firmowego miejsca parkingowego ułatwi pracownikowi rozpoczęcie dnia.

Korzystanie z firmowego auta w dni wolne.
Samochód służbowy jest jednym z najbardziej docenianych dodatków dla pracowników, ale nie każdy potrzebuje go do wykonywania swojej pracy. Tutaj ciekawym pomysłem może być udostępnienie pracownikowi służbowego auta do celów prywatnych np. przez wybrany weekend.

Wyjście z pracy godzinę wcześciej.
Wyobraź sobie, że jest piątek i kończysz pracę np. o 15:00. Dostajesz więcej czasu na zrobienie zakupów, załatwienie prywatnych spraw czy odebranie dzieci z przedszkola lub szkoły. Więcej czasu by cieszyć się dłuższym weekendem.

Zakup nowej roślinki do biura.
Bardzo często pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, które mogą być przyczyną bólu głowy, osłabienia, pogorszenia koncentracji czy niedotlenienia organizmu. Wiele roślin posiada zdolność oczyszczania i odświeżania powietrza. Zakup rośliny może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie i zwiększyć efektywność naszej pracy, o walorach estetycznych nie wspominając.

Dodatkowy dzień pracy zdalnej.
Stały dostęp do Internetu i możliwość korzystania z funkcjonalnych urządzeń mobilnych pozwala na wykonywanie pracy w dowolnym miejscu na świecie. Z kolei praca w zaciszu domowym często wiąże się z większym skupieniem i koncentracją. Dodatkowo pracownicy docenią fakt, że nie muszą tracić czasu na dojazdy do siedziby firmy wykorzystując go na realizację pasji i relaks.

Zastosowanie grywalizacji połączonej z aktywnością z pewnością pomoże Twojej organizacji wyróżnić się na rynku pracy jednocześnie wzmacniając pozytywne nastroje pracowników. Organizacje które wprowadziły podobne rozwiązania zauważają, że ich pracownicy są bardziej zmotywowani, lojani, szybciej realizują swoje cele, co bezpośrednio wpłwa na wynik finansowy i sukces przedsiębiorstwa oraz jego klientów.

Autor: Edyta Gorczyńska, Business Development Manager @ Fitqbe.com

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), czytaj więcej.