5 Trendów z konferencji HR Technology Vegas 2018

październik 8, 2018

Dwa tygodnie temu założyciel Fitqbe, Tomek Chaciński miał przyjemność uczestniczyć w konferencji HR Technology w Las Vegas, największej tego typu konferencji na świecie.
HR Technology to 4 dni niesamowitej wiedzy, inspiracji, w której uczestnicy mają możliwość poznać firmy wyznaczające światowe trendy HR, takie jak Corporate Well-being. W tym roku na hali wystawowej prezentowało się 300 wystawców, wiele wykładów i warsztatów prowadzonych m.in. przez takie postaci jak Josh Bersin z Deloitte.

Sprawdź kilka trendów, które wyróżniały się na tle innych:

Kudosy

Czyli oceny pracownicze instant. To nowa jakość i disruption na rynku ocen pracowniczych. Jak wskazywali eksperci, popularnym trendem jest odejście od stosowania jedynie tradycyjnych rocznych ocen pracowniczych na rzecz tzw. „kudosów” – z angielskiego „wyrazów uznania”. Kudosy to system wzajemych gratyfikacji, często w formie np. wirtualnych odznak czy punktów, które pracownicy mogą przydzielać innym pracownikom w podziękowaniu za udaną współpracę. Zazwyczaj, punkty te można zbierać i wymieniać na nagrody. Wprowadzając w firmie taki system zaszczepiamy kulturę real-time feedback oraz dbamy o to by pracownik czuł się ważną osobą, a nie cieniem bez prawa głosu. Dzięki temu członkowie zespołu nie tylko otrzymują szybki feedback ze strony managera i współpracowników, ale także celebrują razem sukcesy oraz budują lepsze relacje. Brak docenienia to jeden z powodów dla których pracownicy stwierdzają, że ich czas w danym miejscu dobiega końca. Dlatego też, jak przekonywali eksperci zamiast czekać na ocenę roczną warto docenić pracownika tu i teraz.

Artificial Intelligence w HR

Sztuczna inteligencja to technologia, która od kilku lat robi furorę na konferencjach dla HR i wytycza prawdziwą rewolucję w braży. Nie mogło jej zabraknąć także na HR Tech. Inteligentne chatboty, które całą dobę odpowiadają na pytania pracowników, przyspieszają poszukiwanie talentów czy eliminują powtarzalne zadania to już nie pieśń przyszłości, a rzeczywistość wielu firm na świecie. Z dnia na dzień AI odgrywa coraz większą rolę w transformacji branży HR poprzez: zwiększanie efektywności w ocenie kandydatów, usprawnianie relacji z pracownikami czy wsparcie w procesie spersonalizowanych szkoleń. Poza szeroko pojętą automatyzacją procesów AI to także szansa na redukcję potencjalnych uprzedzeń wobec kandydatów i zapewnienie większej różnorodności w zespołach. Dzięki działaniu sztucznej inteligencji pracownicy HR mogą skupić się na bardziej strategicznych dla nich działaniach takich jak budowanie lepszych relacji z talentami. W Polsce mamy już przedstawiciela tej technologii, a mianowicie @EmploCity.

Management 3.0

To kolejny z trendów który przewijał się w czasie konferencji. Ruch został zapoczątkowany przez holenderskiego przedsiębiorcę i mówcę Jurgena Appelo. Appelo od 2008 pisze bloga noop.nl w którym porusza między innymi takie tematy jak: zwinne zarządzanie, kreatywna ekonomia i zmiana w organizacji. Management 3.0 to zarządzanie oparte o efektywną pracę zespołową gdzie kluczem jest zadowolenie pracowników. W koncepcji tej zarządzanie staje się wspólną odpowiedzialnością managerów i pracowników. Pracownik zyskuje wolność podejmowania decyzji i wykazywania własnej inicjatywy, natomiast rolą managera jest wsparcie aktywności i kreatywności pracowników. Koncepcja ta stawia w szczególności na przekazanie uprawnień decyzyjnych zespołom, które są w stanie się samo-organizować, a manager ma za zadanie określić kierunek ich działań.

Marketplace

Kolejny trend poruszony podczas konferencji. Problemem wielu firm jest istnienie pajęczyny różnych systemów do komunikacji czy gromadzenia danych. Dobrą praktyką zdaniem ekspertów jest tworzenie połączeń między systemami oraz przepływu danych między nimi, tak aby użytkownik miał wszystkie systemy w zasięgu ręki.

Happiness Index

W czasie konferencji została także poruszona kwestia przełożenia wellbeingu na wyniki pracowników oraz teoria „From Well-being to Performance”.
Musimy postrzegać dobrostan (czyt. Kwestie fizyczne, emocjonalne, umysłowe i duchowe, cel/znaczenie) jako kluczowy czynnik wydajności indywidualnej i biznesowej. Organizacje o wysokim poziomie well-being pracowników osiągnęły lepsze wyniki od rynku o 2-3%.

Jak wskazują badania Deloitte Global Human Capital Trends programy corporate well-being obniżają retencję pracowników oraz poprawiają produktywność i rezultaty biznesowe. Z kolei badania Dow Chemical dowodzą, że brak zaangażowania w pracę tzw. „prezenteizm” kosztuje średnio 6,721 dolarów za pracownika.

Świadome organizacje zmieniają podejście do corporate well-being z „miło mieć”, do integralnej części strategii budowania wydajności i rozwoju w firmie.

Dlaczego? Ponieważ ta strategia to holistyczne podejście dbające o pracowników, które sprawia, że są bardziej zadowoleni z pracy, nie odchodzą z niej i lepiej wykonują swoje obowiązki. Z wyników dobrze wprowadzonych programów corporate well-being wychodzi, że ponad 50% partycypujących zwiększa swoją motywację i produktywność oraz obniżają swój poziom stresu.

RAND Corporation oszacowała ogólny zwrot z inwestycji w wysokości 1,50 USD za każdy dolar zainwestowany przez pracodawcę w programy Corporate Well-being. Jednak naukowcy nie wzięli pod uwagę dodatkowej wydajności z komponentu zarządzania stylem życia, który jest zwykle wykluczany z analiz programów ROI dotyczących dobrego samopoczucia. Kiedy pracownicy nie czują się dobrze, fizycznie lub emocjonalnie, ich wydajność maleje. Rozważ różnicę między pracownikiem, który wstaje z łóżka i przychodzi do pracy a pracownikiem, który ćwiczy przed przyjściem do pracy. Ćwiczenia produkują naturalne opiaty lub endorfiny, które zwiększają energię, poprawiają nastrój i promują zdrowie. Wynik? Pracownik, który ćwiczy i zazwyczaj zdrowszy w wyniku tego, prawdopodobnie pojawi się, by pracować z większą energią i zwiększoną pozytywnością. Zobacz również artykuł Corporate Wellness to nie tylko masaże. Innowacyjne usługi well-being dla pracowników

Podsumowując, rynek HR pędzi do przodu, a z nim zmieniają się potrzeby firm i ich pracowników. Staje się również coraz bardziej wymagający, dlatego digitalizacja przedsiębiorstw oraz wprowadzanie do nich innowacji staje się przymusem. Przedsiębiorstwa nie podążające za trendami będą narażone na problemy z zatrudnieniem, utrzymaniem pracowników oraz odpowiednim performowaniem firmy. Za rogiem zawsze czeka ktoś, kto z chęcią przygarnie naszego pracownika oferując mu lepsze warunki zatrudnienia.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), czytaj więcej.